Plastik Refrakterler

Taş devrinden bugüne kadar alınan çok hızlı bir ilerleme söz konusudur. Bu noktada da insanların yaşamına giren birbirinden farklı ürün bulunuyor. Onlardan bir tanesi de plastik refrakterler olarak adlandırılan ürünlerdir. En basit ifade ediş biçimi ile refrakter türlerinden bir tanesidir.  Plastik ağırlıklı olan şekilsiz olan malzemelerdir. Birçok kullanım yeri vardır. Bunlar arasında fırında çatı ve astar uygulamaları ilk sırada gelir. Bunun yanı sıra diğer kullanım alanları dökümhaneler, kimya endüstrisi, metalurji endüstrisi yerleridir. Burada çatı ve astar uygulamaları dışında tav fırını, ıslatma fırını,elektrikli fırın, sinter fırın gibi yüksek sıcaklığı olan yerlerde kullanılır.

Zaten türü ne olursa olsun refrakterler ısıya yüksek düzeyde dayanım gösteren malzemelerdir ve endüstrinin olmazsa olmazlarıdır. Ürün avantajlarına bakıldığında kalıp kullanılmadan uygulanabiliyor olmalarıdır ki kalıp olsa bile diğer benzer malzemelere göre kalıp çok daha kolay sürede çıkar ve bu da ciddi bir avantaj getirir. Plastik refrakter malzemeleri özel vakumlu torbada satılırlar bunun nedeni ise nem kaybının ortaya çıkmamasıdır. Bu ürün uygulanırken plastik döve tabancaları kullanılır.

Plastik Refrakter Türleri Nelerdir?

Plastik refrakterler aşağıda yer alan başlıklar altında üretilirler ve her birinin ufak nüans farklılıkları ile de olsa değişik kullanım alanları vardır:

  • Sic plastik refrakterler
  • Alümina-krom plastik refrakterler
  • Şamot plastik refrakterler
  • Korundum plastik refrakterler
  • Yüksek alümina plastik refrakterler
  • Alümina bazlı dövme harçlar
  • Mullit plastik refrakterler
  • Alümina krom bazlı refrakter harçlar

Plastik Refrakter Fiyatını Belirleyen Unsurlar

Plastik refrakterler üstte de ifade edildiği gibi çok değişik türü olan malzemelerdir. Durum böyle olunca da gündelik yaşama böylesine giren bir malzemenin fiyatları doğal olarak merak ediliyor. Bu noktada hemen bu aşamada fiyat bilgisi vermek gerekir ise fiyatlar çok değişik kriterlere göre değişir. Bunun yanı sıra fiyatı belirleyen bir diğer unsur ithal ya da yerli ürün olmasıdır. İthal olan ürünler döviz kuruna bağlı olarak geldikleri için rakamar otomatik olarak güncel döviz kuruna bağlı olarak değişir. Fiyatları belirleyen bir diğer unsur ürün türüdür. Her bir türünün kendi içinde farklılıkları olduğu için rakamlar değişir. Ayrıca nereden alındığı da rakamları değiştirir.  Yani doğrudan alıcıdan almakla, satış noktasından plastik refrakter alınması rakamları değiştirir. Toplu alımlarda ise doğal olarak indirimler ortaya çıkar.

Ödemeye gelindiğinde ise hangi firma olursa olsun, peşin, hesaba havale, kredi kartı ile ödeme gibi yöntemler vardır.

Plastik Refrakter Alırken Bilinmesi Gerekenler

Plastik refrakterler alınırken bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi vermek gerekir ise öncelikli olarak kesinlikle baştan çok iyi araştırma yapılmalı ve nihai karar ondan sonra verilmelidir. Bilinen markaların, bu alanda kendini kanıtlamış olan adreslerden böylesi bir ürün alımına gidilmelidir. Firmanın referansları mutlaka kontrol edilmelidir. Ayrıca ilgili testlerden geçmiş, doğru referansları olan malzemeler alınmalıdır. Tüm bunların yanı sıra kullanım amacına uygun olan malzeme ihtiyaç duyulan miktarda satın alınmalıdır. İşin finansal kısmı ise en son ele alınması gereken argümanlar arasındadır.